Laxey, fra Vestmannaeyar, går videre med ScaleAQs foringssystem på sitt landbaserte anlegg. Nå er ny avtale signert, for fase 2 av utbyggingen.
Midt blant lundefugler, vulkan og heftig natur, laks på land. Selskapet Laxey satser tungt på øygruppen Vestmannaeyjar, sør på Island. Nå går en videre med norske løsninger for neste etappe i utbyggingen.
– Vi er svært fornøyde med å få signert denne avtalen. Det viktigste er at det vi leverer skal fungere godt. Det at de velger oss i sin videre satsing, viser at vi holder det vi lover, sier Trond Karlsen, senior sales Manager i ScaleAQ.
Laxey er egentlig gammelnorsk og betyr lakseelv. Det må ikke forveksles med landsbyen Laxey på øya Isle of Man. Det islandske selskapet ble etablert i 2019 av familien Oskarsson, med mer enn 75 års erfaring fra fiskerivirksomhet på Island. Selskapet har så langt hentet inn 63 millioner euro, blant annet fra Islands tre største pensjonsfond. Norske investorer er og med, blant annet eksportselskapet Seaborn.

Silo fra Ålgård
For å betjene fôringen fra ScaleAQs system, går en og videre med å bruke siloer fra den norske produsenten Helland på Ålgård i Rogaland.
– Vi er svært fornøyde med å få levere fôringsutstyr til neste byggetrinn hos Laxey. Dette er et spennende prosjekt på Island og samarbeidet med ScaleAQ har fungert veldig bra. Vi er stolte over at norsk teknologi og utstyr tas i bruk på dette fremragende anlegget, sier Inge Stian Helland, daglig leder i Helland Silosystem
Fase 2 i utbyggingen på Vestmannaeyjar betyr 8 kar og fôringslinje for utvidelse av post-smoltseksjonen. Laxey har som mål å levere 32.000 tonn i året når prosjektet er ferdigstilt. På øygruppen bor det ca. 5.000 innbyggere